Jesteś tutaj

Szkoła świadomego rodzicielstwa

Szkoła Rodzenia Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie działająca od 01.02.2000 roku zaprasza do bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach „Szkoły Rodzenia”. Prowadzi je zespół składający się z 2 położnych specjalistek i mgr rehabilitacji. Szkoła Rodzenia mieści się w budynku przy ul. Sobieskiego 4 (wraz z Indywidualnymi Praktykami Pielęgniarek Środowiskowo-Rodzinnych).

Telefon (czynny w godzinach pracy Szkoły Rodzenia) (82) 5431503.

W ciągu roku odbywają się dwa spotkania z niemowlętami i rodzicami, uczestnikami Szkoły Rodzenia na nauce masażu niemowląt. Wszystkie kobiety chodzące do Szkoły Rodzenia zwiedzają Oddział Położniczy i Trakt Porodowy na około 1 miesiąc przed porodem, co daje komfort psychiczny w okresie okołoporodowym. Wykłady poprzedzane są zajęciami fizycznymi dostosowanymi do wieku i stanu ciąży Stosując materiały pomocnicze takie jak: filmy, plakaty, ulotki, gazety, fantomy, materace, piłki, worek sako przygotowujemy kobiety do naturalnego porodu. Jednocześnie zwracając dużą uwagę na potrzeby fizyczne i psychiczne najbliższych oraz na to, co niedoświadczeni rodzice powinni wiedzieć, by maluszek czuł się dobrze i prawidłowo rozwijał. Wykłady poprzedzane są zajęciami fizycznymi dostosowanymi do wieku i okresu ciąży. Wiemy, że ciąża stanowi dla organizmu kobiety wielkie wyzwanie. Prawidłowo stosowana i fachowo nadzorowana gimnastyka jest procesem pozytywnie wpływającym na organizm matki i dziecka. Dlatego też położne poruszają tematy związane z ciążą, porodem, połogiem, pielęgnacją i opieką nad noworodkiem. Uczą również, jak się przygotować, by wydarzenie jakim jest poród nie wiązało się z bólem, a było cudownym doświadczeniem Z uwagi na to, że kobiety ciężarne i po porodzie napotykają wiele problemów i zagrożeń do programu włączane są tematy związane z promocją karmienia piersią, pielęgnacją noworodka i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Dlatego też, w ciągu roku odbywają się również spotkania z niemowlętami i rodzicami, uczestnikami Szkoły Rodzenia, na których uczą się techniki masażu. Jesteśmy przekonani, że Szkoła Rodzenia jest bardzo potrzebna, a tworząc ją wiedzieliśmy o konieczności przygotowania do porodu nie tylko kobiety, ale i całej rodziny. Szkoła Rodzenia szerząc oświatę zdrowotną dla rodziców w zakresie przebiegu ciąży, porodu i połogu oraz opieki nad noworodkiem i małym dzieckiem wybiega naprzeciw oczekiwaniom przyszłych młodych mam – odpowiedzialnie przygotowujących się do swojej nowej roli życia – macierzyństwa.

Zajęcia odbywają się w:

wtorek w godzinach 17.00 – 19.00

czwartek w godzinach 10.00 – 12.00.

Zajęcia mają na celu przygotowywanie do porodu i opiekę nad noworodkiem w domu, po wyjściu ze szpitala. Wykłady prowadzone są przez położne. Tematy związane są z ciążą, porodem, połogiem oraz pielęgnacją i opieką nad noworodkiem. Obejmują swym zakresem następującą tematykę:;Kształtowanie więzi uczuciowej między rodzicami a dzieckiem.Zalecenia żywnościowe w okresie ciąży.Budowa narządu rodnego i rozwój płodu w każdym miesiącu.Przedstawienie faz porodu. Przebieg porodu po przygotowaniu Szkole Rodzenia Zwiastuny porodu. Co ze sobą zabrać do szpitala Powrót płodności po porodzie. Naturalne planowanie rodziny. Karmienie naturalne – fizjologia i patologia zagadnienia.Pierwsze dni życia dziecka, skala Apgar. Stany przejściowe okresu noworodkowego.Odżywianie w okresie karmienia dziecka piersią.Pielęgnacja i kąpiel noworodka.Wyprawka dla dziecka, kalendarz szczepień.Najczęstsze dolegliwości występujące w okresie noworodkowym.Prawa kobiety ciężarnej i prawa matki.Gimnastyka przygotowująca kobietę do porodu. Materiały pomocnicze do wykładów to: filmy, plakaty, ulotki, gazety, fantomy, materace, piłki, worek sako